TMS מקורות מידע ומאמרים רפואיים- ד"ר ניר ברוש

כאן תוכלו לקרוא ולהבין עוד על תסמונת TMS, כאבים ממקור רגשי, ולהכיר רקע רפואי-מדעי שמתאר את התסמונת, את הסיבות והגורמים לה, וכן ממצאים מחקריים לגבי סיבות מבניות נפוצות שאינן קשורות לכאבים.

צפו כאן בחלק הראשון של סמינר ריפוי כאבים שנערך בתל אביב בינואר 2016, בסמינר זה מסביר ד"ר ברוש על תסמונת כאבים ממקור רגשי TMS ועל אבחנתו של ד"ר סארנו. בנוסף ניתן הסבר משמעותי על התפקיד של המוח ביצירת כאבים. 

ד"ר ניר ברוש- הרצאה על TMS וד"ר ג'ון סארנו

קריאת חובה למתעניינים בתחום ובאבחנה- ספרו של ד"ר סארנו- ריפוי הכאב הכרוני בהוצאת פוקוס:

ספר מיוחד זה, אשר נכתב בידי ד"ר ג'ון סארנו, רופא אמריקאי ידוע, עוסק בקשר בין רגשות, מחלות ואיכות חיים, כמו גם בדרכים העומדות לרשותנו לשפר את בריאותנו ולהתמודד עם בעיות גופניות שונות.

הגישה הטיפולית של ד"ר סארנו מבוססת על מתן ידע והבנה למקור האמיתי של הכאב. זהו ידע פורץ דרך שהרפואה המערבית מתחילה רק לאחרונה לאמץ לחיקה. הידע החשוב הזה נכתב והופץ על-ידי ד"ר סארנו בכמה רבי-מכר שנמכרו בלמעלה ממיליון עותקים. הספרים הללו סייעו לקוראיו להחלים מכאביהם, בעקבות קריאה והבנה של הקשר בין הכאב הכרוני שהם סובלים ממנו לבין הרגשות החבויים שהם נושאים בתוכם. 

לחצו כאן למעבר לאתר של הוצאת פוקוס לפרטים נוספים על הספר

 
 תסמונת הכאב הרגשי– הורידו כאן את מצגת ההרצאה על כאבים ממקור מוחי ורגשי וד"ר ג'ון סארנו, סינמטק תל אביב נובמבר 2017, פסטיבל הסרטים הרוחניים ה-11 SPIRIT
הרצאה ריפוי כאבים ממקור רגשי ודר סארנו– תוכן ההרצאה, מלווה את המצגת

 

אנשים ללא כאבים שעברו בדיקת MRI- שינויים דיסקאליים ניווניים נמצאו אצל 64% מהנבדקים

98 נבדקים נשים וגברים נסרקו בבדיקת MRI. אנשים אלו היו ללא סימפטומים של כאבים. ב64% מהם נמצאו שינויים ניווניים של הדיסקים הבינחוליתיים (כולל בלטי ובקעי דיסק). מסקנת החוקרים היא שהממצא של שינויים של הדיסקים הבינחוליתיים יחד עם כאבי גב עשוי להיות מקרי לגמרי. 

N Engl J Med. 1994 Jul 14;331(2):69-73. Magnetic resonance imaging of the lumbar spine in people without back pain. Jensen MC1, Brant-Zawadzki MN, Obuchowski N, Modic MT, Malkasian D, Ross JS.

קישור לתקציר המחקר

תסמונת TMS- אחוזי הצלחה של טיפול גוף-נפש בקרב אנשים ללא פתולוגיה מבנית 

50 נבדקים עם כאבי גב של לפחות חצי שנה עברו תכנית של טיפול גוף-נפש. לאחר התכנית הכאב פחת בכמחצית בהשוואה לתחילת הניסוי, איכות החיים השתפרה, שימוש בתרופות משככות כאבים ירד דרמטית, ורבים חזרו לפעילות קרובה לרגילה

Outcomes of a Mind-Body Treatment for Chronic Back Pain with no Distinct Structural Pathology – a Case Series of Patients Diagnosed and Treated as Tension Myositis Syndrome Schechter D, Smith AP, Beck J, et al. Alternative Therapies 2007;13(5):26-35

http://www.medicalmedia.co.il/publications/ArticleDetails.aspx?artid=1405&sheetid=95

ירידה בחמצן ברקמת שריר

מחקר בחולי פיברומיאלגיה, שהראה ירידה בריכוז חמצן ברקמת השריר הכואבת (תמיכה לתיאוריה של ד"ר ג'ון סרנו שמסבירה כאבים ממקור רגשי על ידי ירידה זמנית באספקת החמצן לרקמות שונות בגוף בתיווך מערכת העצבים האוטונומית)

Sandinavian Journal of Rheumatology Volume 15, Issue 2, 1986 Muscle Tissue Oxygen Pressure in Primary Fibromyalgia N. Lunda, A. Bengtssonb* & P. Thorborgpages 165-173

קישור לתקציר המאמר 

שינויים ניווניים בדיסקים בין חוליתיים בצעירים נפוצים מאוד ושפירים בטבעם

מחקר שבדק כ-600 צעירים בריאים וללא סימפטומים מפינלנד, בין הגילאים 20-22. לכמחצית נמצאו שינויים ניווניים בדיסקים הבין חוליתיים, לכרבע נמצאו בלטי דיסק.

Spine (Phila Pa 1976). 2009 Jul 15;34(16):1716-21. Prevalence of degenerative imaging findings in lumbar magnetic resonance imaging among young adults. Takatalo J1, Karppinen J, Niinimäki J, Taimela S, Näyhä S, Järvelin MR, Kyllönen E, Tervonen O.

 קישור לתקציר המחקר 

קשר קלוש בין שינויים ניווניים של דיסקים (כולל בלטי דיסק) לבין כאבים

מחקר שבדק 412 בני 40. במחקר ניסו למצוא קשר בין שינויים דיסקאליים ניווניים שונים לבין כאבים. נמצא שאין קשר ברור או מובהק בין שינויים ניווניים של הדיסקים הבין חוליתיים לכאבים.

Spine (Phila Pa 1976). 2005 May 15;30(10):1173-80. Magnetic resonance imaging and low back pain in adults: a diagnostic imaging study of 40-year-old men and women. Kjaer P1, Leboeuf-Yde C, Korsholm L, Sorensen JS, Bendix T

לתקציר המחקר

מאמר של ד"ר סרנו, שבו הוא מסביר את הסיבתיות בין תת-המודע הרגשי להיווצרות כאבים

J Nerv Ment Dis. 1981 Jan;169(1):55-9. Etiology of neck and back pain. An automatic myoneuralgia? Sarno JE.

קישור לתקציר המאמר

מאמר של ד"ר סרנו וממשיכו ד"ר אירה רשבאום

Arch Phys Med Rehabil. 2003 Mar;84(3 Suppl 1):S76-80; Psychosomatic concepts in chronic pain. Rashbaum IG1, Sarno JE.

קישור לתקציר המאמר

מאמר על הקשר בין חוויות טראומטיות לבין התפתחות של תסמונות כאבים

טראומות עבר קשורות פעמים רבות לסימפטומים של כאבים ממושכים. בטיפול יש מספר אלמנטים שחשוב לתת עליהם דגש ולהקדיש להם תשומת לב.

South Med J. 2005 Nov;98(11):1099-110; quiz 1111-2, 1138. Psychosomatic pain: new insights and management trategies. Rubin JJ1.

קישור לתקציר המאמר
צרו עימי קשר
072-2713193

שם:

מייל:

טלפון:

פרטים נוספים

ד"ר ניר ברוש רופא והומאופת, מרפאה און-ליין, ליעוץ טלפוני: 072-2713193
הכתוב באתר הינו לצרכי מידע בלבד ואינו משמש כתחליף לייעוץ רפואי אישי.